Primary tabs

January 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
30
31
1
2
3
4
5
 
 
Holiday
 
Holiday
 
Holiday
 
Holiday
 
Holiday
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
Holiday
 
Boarders return 19:00
 
Teaching starts 08:40
 
 
CCF Parade 11
14:45 to 16:30
 
CCF Parade 11
14:45 to 16:30
 
Schola Mass
19:00 to 21:00
 
Closed Weekend
07:00 to 23:55
 
Musical - Rehearsal
16:00 to 18:00
 
Closed Weekend
07:00 to 23:55
 
House Swimming
12:00 to 18:00
 
House Swimming
12:00 to 18:00
 
Musical - Whole Cast and Band Rehearsal
14:00 to 17:00
 
St Oswald's yrs 9&12 Reconciliation Service
17:15 to 18:15
 
Musical - Pre-Season Rehearsal
18:30 to 23:55
 
INSED
 
Rugby Dinner
19:00 to 21:30
 
Musical - Pre-Season Rehearsal
 
IGCSE Maths Paper 1
09:00 to 11:00
 
13
14
15
16
17
18
19
ART A LEVEL Coursework
14:00 to 16:50
 
ART & DT A LEVEL Coursework afternoon
14:00 to 16:50
 
St Thomas' yrs 9&12 Reconciliation Service
20:15 to 21:15
 
Upper Sixth Biology Brain Day
 
Erasmus+ trip to AC
 
Erasmus+ visit to AC and trip to Sheffield
 
Year 11 Art Trip
 
Year 10 Parents' Day
 
Erasmus+ visit to AC
 
Erasmus+ visit to AC and trip to York
 
ART & DT A LEVEL Coursework
08:40 to 18:00
 
IGCSE Maths Paper 2
09:00 to 11:00
 
Y10 Assembly
16:00 to 16:50
 
Y11 Health Education Presentation
16:00 to 16:50
 
Y10 Assembly
16:00 to 16:50
 
Y11 Health Education Presentation
16:00 to 16:50
 
Year 9 Academic Scholars' Tutorial
16:00 to 16:25
 
Erasmus+ visit to AC
 
Erasmus+ visit to AC and trip to Rievaulx
 
Day trip to York
11:45 to 16:45
 
Musical - Whole Cast and Band Rehearsal
14:00 to 17:00
 
Rehearsal – Britten Ceremony of Carols
15:00 to 16:30
 
Britten Ceremony of Carols
17:00 to 18:00
 
Erasmus+ visit to AC and trip to York
 
Year 10 Parents Retreat
10:00 to 17:00
 
CCF Parade 12
14:45 to 16:30
 
Schola Mass
19:00 to 21:00
 
Y10 Parent's Day Concert
09:30 to 10:30
 
Musical - Rehearsal
16:00 to 18:00
 
BTEC Written Examination
09:00 to 11:00
 
ART A LEVEL Coursework
11:45 to 16:50
 
Year 12 Assembly
11:45 to 12:35
 
Year 12 Assembly
11:45 to 12:35
 
ART & DT A LEVEL Coursework afternoon
14:00 to 16:50
 
20
21
22
23
24
25
26
Year 10 Student Council
17:30 to 18:10
 
St Bede's House Punch
18:30 to 23:00
 
St Aidan's yrs 11&13 Reconciliation Service
20:15 to 21:15
 
Yr11 Girls Retreat
 
Anita Morrison Vocal Masterclasses
 
Anita Morrison Vocal Masterclasses
 
Anita Morrison Vocal Masterclasses
 
Ampleforth Invitational Rugby Sevens U11 and U13
11:00 to 16:30
 
Musical - Rehearsal
16:00 to 18:00
 
Burns Night
19:30 to 22:15
 
Yr 12 Cadets' Command and Leadership Exercise
08:00 to 16:30
 
Musical - Technical Rehearsal
14:00 to 21:00
 
St Bede's yrs 11&13 Reconciliation Service
17:15 to 18:15
 
Chinese New Year Meal out - all years
18:00 to 20:30
 
Prep School Maths Day
10:15 to 15:15
 
BTEC Countryside Management trip
10:40 to 12:30
 
House Netball
13:50 to 16:50
 
RSC Chemistry Olympiad - Round 1 (Y12 and Y13 students)
14:00 to 16:00
 
St Bede's yr9&10 Compline&Cocoa
20:10 to 21:15
 
GCSE DT Coursework Day
08:40 to 16:50
 
Sixth Form Academic Scholars' Celebration
18:30 to 21:30
 
Deadline for ABRSM & TCL Music Exam Entries
 
Y13 Retreat
08:00 to 17:00
 
CCF Parade 13
14:45 to 16:30
 
Schola Mass
19:00 to 21:00
 
27
28
29
30
31
1
2
French GCSE trial speaking tests
13:30 to 17:00
 
Musical - Technical Rehearsal
17:00 to 21:00
 
Advanced String Day
 
Musical - Outreach Matinee Performance
12:00 to 17:00
 
St Cuthbert's yr9&10 Compline&Cocoa
20:10 to 21:15
 
13+ Music Scholarship Examinations
 
11+ and 16+ Music Scholarship Examinations
 
 
 
Musical - Dress Rehearsal
17:00 to 21:00
 
St Cuthbert's House Punch
18:30 to 23:00
 
Lunchtime Concert
12:40 to 13:10
 
ARTiculation Regional Heat - The Baltic Centre
13:00 to 18:00
 
Y11 Assembly
16:00 to 16:50
 
Y9 Health Education Presentation
16:00 to 16:50
 
Year 10 Academic Scholars' Tutorial
16:00 to 16:25
 
CCF Parade 14
14:45 to 16:30
 
Musical - Performance
17:00 to 22:00
 
Schola Mass
19:00 to 21:00